kitap tanıtımı nasıl yapılrı? - binbir sözlük
kitap tanıtımı nasıl yapılır?

tanıtım için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz
kitap tanıtımı, yazarlar için başarıya giden yolda en az kitabını yazmak kadar önemli bir süreç. basın bültenleri ise kitap tanımında kullanılan etkili araçlardan biri. yazar ya da yazar adayı mısınız? yeni bir kitabı basın bülteniyle tanıtmak için neler yapılması gerektiğini, kitap tanıtımı için basın bülteninin nasıl yazıldığını, basının ilgisini çekmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve basında haber olmanın ayrıntılarını blog yazımızda bulabilirsiniz.

teknolojinin sunduğu olanaklar, pek çok alan gibi kitap yayıncılığını da kolaylaştırıyor. hem sayıları giderek artan yayınevleri, hem de sesli kitap, e-kitap gibi yeni nesil içerikler sayesinde sayısız kitap her ortamda okuyucusuyla buluşuyor. bir kitabın herhangi bir yayınevi tarafından piyasaya sürülmesi, bazı yazarlar tarafından başarı ölçütü olarak kabul edilse de yeni çıkan kitapların gerçek veya sanal raflardaki yerini alması, okuyucuların ilgisini çekmek için yeterli değil. hedef kitlede kitabı okumaya yönelik istek oluşturmak, kitabı aramasını sağlamak ve satın almaya yönlendirmek gerekiyor.

basın ise bu etkileri yaratmada çok önemli bir rol üstleniyor. sesinizi daha geniş bir okuyucu kitlesine duyuran medya, yeni bir kitabı basın bülteniyle tanıtmak için en etkili araç. madem basın bülteni gönderimi en etkili yöntem olarak karşımıza çıkıyor, o zaman kitap tanıtımı nasıl yapılır, yeni bir kitabı basın bülteniyle tanıtmak için nelere dikkat etmek gerekiyor? dünyaca ünlü iş dünyası dergisi forbes’un da önerilerine kulak vererek, birlikte bir tanıtım turuna çıkalım.

kitap tanıtımı yaparken dikkat edilmesi gereken 5 konu
1. dikkat çekici, merak uyandıran basın bültenleri hazırlayın

basın bülteni gönderimi, medyayı ve gazetecileri kitabınız hakkında bilgilendirmenizi sağlar. ancak her gün binlerce habere maruz kalan gazeteciler, yanızca dikkatlerini çeken ve kamuyu haberdar etmeye değer buldukları basın bültenlerini değerlendirirler. bu yüzden medya mensuplarına göndereceğiniz basın bültenlerinin ilgi çekmesi, daha da önemlisi merak uyandırması gerekir. kitabınızın daha önce ele alınmayan bir konuyu irdelemesi, farklı bir okuma deneyimi sunması, yeni bir bakış açısı geliştirmiş olması veya benzer kitaplardan ayrıştığı yönler, merak uyandırabilecek konular arasında yer alır. ayrıca çarpıcı bir başlık atmayı, hatta alternatifli başlıklar göndermeyi ihmal etmeyin.
2. basın bülteni dağıtımıyla hedefleyeceğiniz gazetecileri iyi seçin

basın bülteni gönderilirken, temas kurulacak gazetecilerin ilgi alanlarıyla kitabın içeriğinin uyumlu olması çok önemli. yeni bir kitabı basın bülteniyle tanıtmak istediğinizde, elbette öncelikle kültür-sanat yazarlarını ve kitap eleştirmenlerini gönderim listenize eklemelisiniz. diğer yandan örneğin kitabınız odağında beslenme varsa, sağlık haberciliği alanında uzmanlaşan gazetecilere de gönderim yapmalısınız. bu yaklaşım, hem kitap tanıtımının hedef ve beklentilerine ulaşması, hem de verimli sonuç alınması açısından kritiktir.
3. kitap kurgusuna dair ayrıntılardan kaçının

yeni bir kitabı basın bülteniyle tanıtmak için, dengeli bir içerik oluşturmalısınız. bu kapsamda;

gazetecinin merakını tamamen giderecek kadar ayrıntıya yer vermemek gerekir.
başlık kısa, öz ve çarpıcı, spot ise genel mesajı özetleyici nitelikte olmalı.
yazının ilk paragrafı olan spotta ayrıntılara yer verilmemeli, yalnızca yazının devamı için okurda fikir oluşması sağlanmalı.
ana metinde kitapta değinilen çarpıcı konulara dair kısa ön bilgiler paylaşmak, gazetecinin ve okuyucunun merakını korumak açısından etkili olur.

4. reklam hissi vermeyin

kültür - sanat gibi farklı bakış açıları ve beğeni kriterlerinin olduğu hassas bir alanda hayati önem taşıyan noktalardan biri de anlatım dili. çünkü yapılan kimi hatalar sebebiyle metin, reklam metni izlenimi vererek yayınlanma şansını yitirebilir. basın bülteninde övgülere yer verilmemesi, genellemelerden uzak durulması ve bir de reklam hissi veren ifadelerden kaçınılması gerekir. kitap tanıtımı amacıyla hazırlanan basın bültenlerinde değerli olan, yeni bir bilgi, bakış açısı veya okuma deneyimi gibi entelektüel birikime fayda sağlayacak özelliklerin öne çıkarılmasıdır.
5. sade ve anlaşılır bir dil kullanın

kitabınız tanıtımı için yapılan basın bülteni çalışmalarında kullanılan yazı dili, bülteninin hitap ettiği kesimin okur-yazarlık düzeyi yüksek olsa da kısa, basit ve kolay anlaşılabilir olmalıdır. uzun cümlelerden, kafa karıştırıcı terimlerden ve yabancı sözcüklerin kullanımından kaçınılmalıdır. bu sayede daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

kaynak: https://tr.b2press.com
s-zl-k-yaz-alt