murat menteş kimdir - binbir sözlük
21 eylül 1974 günü dünyaya gelen murat menteş, ilk olarak şiir ile ilgilenmiş ve lise yıllarındayken şiir yazmaya başlamıştır. i̇stanbul üniversitesi edebiyat fakültesi’nde eğitim gören ünlü isim, ilk kitabını 1999 tarihinde çıkartmıştır.

yazarlık yapmaya başlamadan önce sahaflık mesleği ile ilgilenmiş ve ardından bir edebiyat dergisinde görev almıştır. yazmış olduğu yazıların çeşitli dergilerde yayınlamasının ardından şiir ve romanlarını kitap haline getirmiş ve bastırmıştır.

2009'da yayımlanan korkma ben varım adlı romanı, türkiye yazarlar birliği tarafından roman dalında ödüle layık görülmüştür.

samed karagöz ile klark adındaki kültür sanat programı tvnet'te yayınlanan menteş, 2011 yılından beri standart fm'de yine samed karagöz'le birlikte nunchaku isimli programı sunmaktadır. 2012 yılında yeni şafak gazetesinde köşe yazıları yayınlamaya başladı ve bu işini 26 temmuz 2013 tarihinde bıraktı. menteş'in "deplasmanda plasebo" adlı şiiri kaan boşnak tarafından bestelenmiştir.

menteş romanı türkçe edebiyatta fazlaca karşılaşılmayan sıradışı olaylarla doludur. ve bu sıradışı olaylar, son derece enerjik bir üslupla anlatılır. "romanı, saatte 300 km. gidebilen bir spor araba gibi tasarlıyorum. dileyen okur yavaş yol alabilir, fakat hızlı okunmaya elverişli bir anlatımı benimsiyorum." diyen yazar için hız, romanın temel taşlarından biridir. dolayısıyla kitaplarında uzun tasvirlere ve betimlemelere yer vermez. bu durumu "eskiden romancılar bir dağı ya da bir odayı detaylı bir şekilde tasvir ederken bugün görsel çağda yaşadığımız ve herkes her şeyi gördüğü için tasvir romanı hantallaştıran bir şeye dönüşüyor." şeklinde açıklar.

yazarın alametifarikalarından; nuh tufan, hayati tehlike, şebnem şibumi, nazlı hilal gibi karakter isimlerinden ise şu şekilde bahseder: "biz, benlik imgesi kaymış bir toplumuz. dikkat edin, sarsak, sığ kızların genel adı “kezban” oldu. ayşe, fatma, yahya, süleyman gibi geleneksel isimler ile çağatay, tonguç, tuğçe gibi isimler arasında sınıfsal aidiyet çağrışımı farkı var. roman kahramanlarımı bu yüzeysel algı ve banal tasniften muaf tutmak için orijinal isimler seçmeye çalışıyorum."

eserleri
kuzgun'un gölgesi (şiir, yediiklim yayınları, 1999)
kaosa mütevazı bir katkı (deneme, şule yayınları, 2001)
aynalı barikatlar (deneme, şule yayınları, 2003)
dublörün dilemması (roman, i̇letişim yayınları, 2005)[5]
korkma ben varım (roman, i̇letişim yayınları, 2009)
garanti karantina (şiir, sel yayıncılık, 2010)
ruhi mücerret (roman, april yayıncılık, 2013)
antika titanik (roman, april yayıncılık, 2018)
derde deva randevu (roman, april yayıncılık, 2019)
derde deva randevu 2 (roman, alfa yayınları, 2019)
s-zl-k-yaz-alt