keşkelerle yaşamak - binbir sözlük
geçmişi düşünüp keşkelerle pişmanlıklarla geçirmek de geleceği düşünüp acabalara boğulmak da tek bir işe yarar: anı kaçırmamıza.

geçmiş ve gelecek yok sayılacak, hiç yaşanmamış veya yaşanmayacak sayılan şeyler değil, elbetteki geçmişimizin bize verdiği tecrübelerle yürüyeceğiz, tabi ki gelecek hakkında planlar yapıp geleceğimizi şekillendirmeye çalışacağız. ancak kendimize sormamız gereken soru şu, “ben geçmişte veya gelecekte yaşayarak şu anımı mahvediyor muyum, geçmişte yaptıklarımla veya yapamadıklarımla kendimi üzüp, gelecekte daha yaşayamadıklarım için kuruntu yapıp şu anımı da elimden kaçırıyor muyum?”

geçmiş yaşandı bitti bir daha geri gelemez, ancak yaşadığımız tecrübeler, dersler bizim için çok değerli. gelecek daha gelmedi belki de hiç gelmeyecek bunu bilemeyiz, ancak şu anımızı en güzel şekilde yaşarsak, anda kalırsak, keyfini çıkarırsak zaten geleceğimizi de güzel ve keyifli yaşayabiliriz.

steve jobs’un sevdiğim bir sözü var: dünü düşün, yarının hayalini kur ama bugünü yaşa.

“bugünden itibaren anın keyfini çıkarmayı, dünden öğrendiklerimle ve geleceğimde şekillendirmek istediklerimin bilincinde bugünümü mutlulukla ve zarafetle yaşamayı seçiyorum.”
s-zl-k-yaz-alt