aykut enişte 2 - binbir sözlük
bugün tercihimizi belki de gülmeye en çok hasret kaldığımız bugünler de, bir yerli komedi filmi olan aykut enişte 2 adlı bir devam filmi ile yapalım. ne dersiniz dostlar?

2019 tarihli serinin ilk filmi olan aykut enişte 1‘de başından çeşitli talihsizlikler geçen, fakir, saf aykut’un sonunda o çok istediği aşkına ulaşma hikâyesini izlemiştik. bkm yapımı aykut enişte 2‘de ise, aykut’un (cem gelinoğlu) hiç beklemediği bir sürprizle hayatının o en önemli evresi olan sevdiği gülşah (melis babadağ) ile evlenmeye giden yolda başka bir eniştenin bir anda ortaya çıkmasını ve bunun yarattığı durum komedisini izliyoruz. ailesine karşı sorumsuz, bin bir dolandırıcılıkları ile eşini ve onun ailesini çileden çıkartan hayırsız damat, diğer enişte ve de bacanak talat (hakan yılmaz) bir anda gelir ve aykut’un hayatı artık bu andan itibaren yine zorlaşır. oysa aykut’un müstakbel eşi gülşah, kendisini baştan uyarmıştır: “sakın bulaşma ona, sen çok safsın…” aykut, saf tabirini “salaklık” olarak anlayıp alınsa ve de oltaya düşmeyeceğini belirtse de, talat’ın o eşsiz çekim gücü ve hileli manevralarının etkisi ile kurban olmaktan kurtulamaz.
zaten film, talat’tan kaynaklı bu başa gelen belaların hikâyeleri ile örülü. kimlik, başka evlilik, kazalar, karakollar, hastaneler, tehlikeli mahalleler hep bu baş belası talat’ın işleri daha da zora sokan çıkarcılığından ve kumar tutkusundan kaynaklanır. düğün davetiyelerini bile mahalleliye dağıtan ve her şeyi gülşah’tan saklayan aykut için zorlu ama komik hikâyeler iki saat içinde izleyenin önüne serilir…
film, ilkine göre daha hareketli olmasıyla dikkat çekiyor. çekimler de daha derli toplu. aykut'la evrak üzerinde evli olan ancak durumdan kendi çıkarını yaratmasını bilen azeri kızı serve’yi canlandıran ödüllü oyuncu nezaket erden‘in de başarılı performansları dikkate değer. yine gülşah’ın kardeşini canlandıran, aykut’a “enişte” lafını ağzından düşürmeyen, sevgiyi vücut diline de aktaran genç oyuncu mekin sezer'de “eltiler savaşı“ndaki başarılı oyunculuğunu burada da devam ettiriyor. filmde özellikle gizli kumar oynatılan evin durumu, gizli hareketli kapı, içerde ki ailenin parola sorma durumu izlemeye değer anlardı. aykut enişte 2 bir durum komedisi olmasına rağmen beyazperdede bu denli izleyici kitlesine ulaşması ve akabinde filmin yayınlanmasını da digital platform netflix aldığına göre film amacına ulaşmış bir nevi.
serinin üçüncü filmi olabilir mi? bence, bu da mümkün. i̇yi seyirler.
s-zl-k-yaz-alt