l. frank balım - oz büyücüsü - binbir sözlük
ben bir kalp istiyorum, çünkü dünyada ki en önemli şey mutlu olmaktır...”

•küçük dorothy kansas’ta mutlu mesut yaşarken bir anda çıkan hortum ile kendini bilmediği, daha önce görmediği kadar güzel bir diyarda bulur. bu güzel diyarda bilmediği canlılar, cadılar ve büyücüler ile karşılaşır. bunlardan bazıları iyi bazıları ise kötüdür. küçük dorothy evine dönmek ister ve bu sebeple oz’u bulmak için yola çıkar. bu yolculuk sırasında kendine yol arkadaşları edinir. i̇lk önce beyin isteyen korkuluk, daha sonra kalp isteyen teneke adam ve en son ise cesaret isteyen aslan. kitapta bu dört yoldaş ve dorothy’nin minik köpeği toto’nun istekleri uğruna yaşadığı kimi zaman eğlenceli kimi zaman korkutucu maceralar yer alıyor.

•masallar sadece çocuklar için miydi? ben bu kitabı tekrar tekrar okuduktan sonra bunun doğru olmadığını düşünmeye başladım. masallar her yaşta insanlara yeni şeyler öğreten onları geliştiren eserlerdir. çocukluğumuzda okuduğumuz oz büyücüsü masalının biraz daha geliştirilmiş hali olan bu kitabı bir solukta okuyabilirsiniz. bu kitaptan uyarlama bir çok film bulunmakta benim en sevdiğim ise başrolünde james franco’nun oynadığı ‘muhteşem ve kudretli oz’ filmiydi kitaptan uyarlama olsa da yer yer farklılıklar gösteren ama bir o kadar da akıcı giden bir film kesinlikle tavsiye ediyorum

“etten ve kemikten olmak zahmetli bir şey.”

“i̇htiyacın olan tek şey kendine güvenmek. tehlikeyle karşılaştığında korkmayan canlı yoktur. gerçek cesaret korkmana rağmen tehlikeye göğüs gerebilmektir.”
s-zl-k-yaz-alt