i̇lber ortaylı - bir ömür nasıl yaşanır - binbir sözlük
lber ortaylı'nın tıpkı "bir ömür nasıl yaşanır?" kitabındaki gibi bu eserinde de hayata, tarihe dair birçok şey öğrendim. aklımdaki sorulara ise cevaplar bulmuş oldum. öyle ki verilen tavsiyeler benim için çok kıymetli bir yol gösterici oldu.

peki, kitabın içeriğinde neler var
öncelikle dil öğrenme konusunun üzerinde bir hayli durulmuş. bu hususta neler yapılması gerektiğine dair uzun uzun örnekler, bilgiler verilmiş. ayrıca kendi dilimiz hakkında da kitapta detaylı bir anlatım yer almış.

sonrasında meslek seçimleri, yetenek konuları geliyor. özellikle çocukluktan itibaren ortaya çıkan yeteneklerle nasıl doğru bir yol alınacağına nasıl doğru tercihler yapılacağına dair önemli ipuçları veriliyor. bilhassa ebeveynlerin bu kısımları notlar alarak okumalarını tavsiye ederim.

kitabın devamında ise çeşitli eserler, kaynaklar öneriliyor. bu kısımların beni oldukça mutlu ettiğini söylenilirim. zira okuma listeme yeni yeni kitaplar eklemiş oldum :)

kalan diğer bölümlerde de iş hayatı, seyahat etmek, bozulan mimari, şehirler, salgın hastalıklar, teknoloji ve insanların giderek yozlaşan hayatları yer alıyor.

tabii bunların yanında tarihi birçok olaylardan ve önemli yöneticilerden, edebiyatçılardan da bahsediliyor. onların hayatlarında başarıyı nasıl yakaladıkları gözler önüne seriliyor.

örneğin; kitapta geçen şu alıntıyı çok sevdim: "çoğu insanın yol açmaya cesareti yoktur. ya sağa döner ya sola; üçüncü bir yoldan yürümek istemez. hep hazır yola sapmaya çalışır. kendi taş yolunu döşeme gayretini bir türlü sarf etmez. bu bir cüret, cesaret meseledir. ama şunu bilin ki azizim, hayatta ancak kendi fillerini alp dağı'ndan aşıran, aşırmayı düşleyen insanlar başarılı olur."

evet, kitap dolu doluydu ve size de mutlaka okumanızı, kitaplığınızda bulundurmanızı tavsiye ederim.
s-zl-k-yaz-alt